kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Теглене на ремарке/каравана над 750кг и ограничания в СУМПС
Иди на страница Предишна  1, 2

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Особености и документи на кемпери и каравани
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
nelim

Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 11:09 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, но при категория Б може да управляваш състав м/у 3500 и 4250 ако имаш код 96 вписан в книжката (изпита е същия като за Б+Е, само цената е по-ниска и се карат само 4 часа).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
danbog
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: BG гр. Видин

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 6:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

nelim написа:
Да, но при категория Б може да управляваш състав м/у 3500 и 4250 ако имаш код 96 вписан в книжката (изпита е същия като за Б+Е, само цената е по-ниска и се карат само 4 часа).

Много полезна информация! И как става на практика - отива се в някоя школа и искаш да запишеш курс за какво....? За код 96 ли ?
А като имам категория С как може да се кара ремарке > 750 кг.без +Е ? В Правилника за прилагане на закона за движение по пътищата е посочено:

Глава шеста.
ПРАВА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 26. (1) Всеки водач има право да управлява моторно превозно средство от категорията, за която притежава свидетелство за управление, а водачът, притежаващ свидетелство за управление от категория Т - само превозно средство от вида, посочен в свидетелството за управление.
(2) Водач с право за управление на моторни превозни средства от категория А, В или Т има право да управлява и моторни превозни средства от категория М.
(3) Водач с право за управление на моторно превозно средство от категория С има право да управлява и моторно превозно средство от категория В.'

Би трябвало процедурата да е същата - т.е. пак за код 96, или поне друг вариант не се вижда.
chicken

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 6:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При С автоматично получаваш М и В. Вписани в книжката. Не ги мисли Smile Караш В+Е или 96, все едно нямаш С. Така или иначе нямам как с автомобил, изискващ С да превишиш 750 килограма ремарке.
Реално това е в допълнителни разпоредби, а онези на пътя и закона и правилника рядко познават. За да се сети да те пита имаш ли 96 трябва да знае, че ти трябва. А той не знае, че въобще съществува такъв казус и те гони за липса на Е
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
bmw_320d_150

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 6:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колеги, с В категория, без Е може да се тегли и ремарке 1000 кг но общото тегло на теглещото превозно средство и ремаркето не трябва да надхвърлят 4250 кг. Аз тегля каравана 1000 кг с джип 2800 кг. Принтирал съм си извадката която гласи че не трябва да се надхвърлят 4250 кг и си карам смело. Това е.
Върнете се в началото
vladostanimirov

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитирайте ,моля ви, това дето пише 1000 кг.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nelim

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 9:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

bmw_320d_150 написа:
Колеги, с В категория, без Е може да се тегли и ремарке 1000 кг но общото тегло на теглещото превозно средство и ремаркето не трябва да надхвърлят 4250 кг. Аз тегля каравана 1000 кг с джип 2800 кг. Принтирал съм си извадката която гласи че не трябва да се надхвърлят 4250 кг и си карам смело. Това е.

Карайте си, в началото докато не бяха доизкусурили закона беше ОК - сега ви трябва код 96 , ако ремаркето е над 750кг и композицията е над 3500кг - в цяла Европа до 4250 е точно тоя код 96, който обаче е безмислено да го изкараш - при положение че изпита за +Е е същия, само цената е малко по-ниска.

ПС. А да - в БГ смело, ама при Гърците внимавайте, че не си поплюват Wink
Върнете се в началото
nelim

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 10:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.meinschein.at/fuehrerschein/anhaenger-uebersicht

Ето и картинката нагледно.

Това е с поправките от 2013г.
96. (нов - ДВ, бр. 18 от 2013 г., в сила от 22.02.2013 г.) Водач на превозно средство, който притежава право да управлява състав от моторно превозно средство от категория В с ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не превишава 4250 kg.

М/у другото към категория Б освен код 96, има и други ограничителни кодове - примерно 01 е задължително с очила или контактни лещи, има и такива който карат курсовете на АВТОМАТИК и те също са с ограничителен код(в графа 12) че не може да карат ръчка Smile
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 06, 2018 10:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това пише ли го някъде в книжката, или при проверка излиза само? Иначе да, обсъждано е и преди
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
xfact

МнениеПуснато на: Нед Яну 07, 2018 9:04 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересно е, че в Австрийския сайт, поше че кат96 може да се "закупи" със всеки курс кат. Б. Като няма изпити. Сега интересното е следното, дали старите книжки (от преди 2013) имат по дефиниция к96 и дали само за новите шофьори важи. Абе няма ли някой светна авто инструктор тук?!?
Върнете се в началото
nelim

МнениеПуснато на: Нед Яну 07, 2018 9:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами - в Пловдив като го проверявах, няма го - т.е. аз съм със стара книжка но ми предложиха да го карам отделно - вписва се в книжката в графа 12 след категория Б - където са допълнителните кодове..

Само че аз предпочетох направо да изкарам Б+Е защото изпита е същия - само цената е малко по-висока.

Отделно за да го запишеш ти трябва категория Б.. нямам идея дали може да се карат заедно - май не..

Ето един учебен център който го предлага:
http://policar-auto.com/category_b_96.php
Върнете се в началото
nelim

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2018 9:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледам си сега - покрай една тема от друго място следния сайт

http://www.meinschein.at/fuehrerschein/anhaenger-uebersicht

и освен снимките, в превод от снимките виждам следното:
Klasse B mit Code 96

Der Code 96 ist ab 19.1.2013 neu und kann zusammen mit jeder Ausbildung für die Klasse B erworben werden, also auch zusammen mit L17. Mit Code 96 darf die Summe der höchst zul. Gesamtgewichte von Anhänger und Zugfahrzeug bis zu 4250 kg betragen.
Den Code 96 erhält man nach 3 UE theoretischer Schulung und 4 UE praktische Ausbildung erteilt. Es gibt keine theoretische und keine praktische Prüfung. Der Code 96 gilt in der gesamten EU.

което в превод е нещо такова:
Клас B с код 96

Кодът 96 е нов от 19.1.2013 и може да бъде закупен заедно с всяко обучение за клас B, така и заедно с L17. При код 96, сумата от максимално допустимото общо тегло на ремаркето и теглещото превозно средство може да бъде до 4250 кг.
Код 96 се получава след 3 единици теоретично обучение и 4 единици практическо обучение. Няма теоретичен и практически изпит. Код 96 е валиден в целия ЕС.

Т.е. в Германия това може да си го вземеш в момента в който си вадиш категория Б , само плащаш допълнително за 3 учебни и 4 практически часа - но НЕ държиш изпит!
Някой ако има дете или младеж който скоро си е вадил или ще вади кат. Б - може да се поинтересува как е в БГ, би трябвало да може да го вземеш заедно с Б, като само доплатиш за уроци, но без да минаваш на изпита полигона Smile
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Пет Май 04, 2018 10:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мен за пореден път ме спряха покрай караваната, за пореден път ме питаха колко тежи и за пореден път се държах нагло при проявения инерес къде ми е категорията. Викам му да се огледа да не е изпаднала някъде около колата, като е разглеждал книжката. Примерно Smile Последния даже великодушно ме ръчкаше да си ходя, че съм имал дете в колата, да не се мъчи, пък аз се запънах да си седя, докато преговорим закона, като да го научи. Боже, тези трябва да ме респектират! Пък те се интересуват “Ко прайм?”... Та в БГто, с нашите тулупи, ако не са го написали на видно място няма да има ядове. Показва се добре познатия член, мести се в другия крачол и чао Smile Ако са го написали... Каравана ми рязко поскъпна Wink Междупрочем моя влак е 3450 Smile
Върнете се в началото
nelim

МнениеПуснато на: Съб Май 05, 2018 7:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Влак до 3500 си го караш с Б и нищо повече за целото ЕУ, така че всичко е точно Smile
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Особености и документи на кемпери и каравани Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети