kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Гражданска отговорност -- нов/стар филм
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътувания в България
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
viktorsimov

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юни 30, 2016 4:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

mulenceto написа:

Вече съм с нова застраховка, като лек автомобил.
Преборих ги, но софтуера явно не е променен и поне за БулИнс излезе отново товарен. Предполагам и за други компанни може да е същото.

Ей това много ме ядосва! Как ще е товарен, като нищо друго не може човек да натовари, освен покъщина (дрехи) и хора. Браво, поне си се преборил със системата. Аз с моята каравана, нямам никакъв шанс да се преборя. О2 е и това е! Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
bekich
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: Ихтиман

МнениеПуснато на: Нед Юли 24, 2016 11:17 am    Заглавие: Инфо от 43-то НС :-) Отговорете с цитат

Преди 2-3 месеца мина в парламента промяна в закона за застраховането и вече е прието, че ако едно МПС/ППС няма ГО служебно се дерегистрира. След това следва регистрация със съответните такси и ходене в КАТ. Доколкото си спомням, срока е 2 месеца за подновяване, но през това време на два пъти трябва да получите уведомления /или предупреждение ли се казваше/, което също е през месец, със съответния срок за подновяване, така че реалния срок в който ви дерегистрират караваната е около 5 месеца, поне според застрахователите. Целта на тази промяна е, че има доста автомобили, които се карат без наша ГО в чужбина и като направят ПТП примерно в Германия, щетите ги заплаща нашия гаранционен фонд. Цифрата, която се спомена беше много голяма, но не я помня точно. Сега се мъдри дали да няма още една поправка, която да позволи на мотори и каравани да сключват 6-месечна застраховка, но това едва ли касае много от нас. Аз примерно тръгвам с караваната през март и риболовствам с нея някъде до 10-15 ноември, т.е. около 8 месеца. А има хора и на ски ходят ... Може би само мотористите биха били реално облагодетелствани, че те си имат "сезон" с откриване,закриване и съответните купони.
YasenV

Местожителство: Банкя

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 1:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колеги, прощавайте че вдигам тази стара тема, но вчера малко ме "цапардосаха" в СДИ с информация, че вече системата била свързана и кемпера излиза като товарен автомобил и ГО стана 280лв!!!

Те ли бъркат нещо, или аз живея в миналото.
Върнете се в началото
REGULATOR

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 1:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Свързана е с КАТ.Както е регистриран там,така излиза. Вчера правих на моя. Излиза си "специален"-258лв.
Върнете се в началото
Рачо

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 2:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Баш не си излиза както е там , ама хайде. На талона ясно си пише м1 а не n1. Но че им е омазана цялата система заедно със служителите е ясно.
А за цена - преди 5 дена правих за около 220 лв.
Върнете се в началото
REGULATOR

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 2:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Баш го видях на компютъра на брокера,ама се чудя,що ми трябва въобще да се обаждам!
Върнете се в началото
Рачо

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 3:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да прав си. Така излиза на компа на брокера. Но на компа в КАТ как излиза?
При мен дали ще е ГО за м1 или n1 цената е почти еднаква, но според мен застраховка за n1 при талон за м1 е с невярно съдържание и при ПТП дали застрахователя няма да си измие ръцете?
Върнете се в началото
mulenceto

Местожителство: Все села, беше в София, сега в Пловдив, ама е от столицата Варна :)

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 3:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Бях писал и преди, че в SDI офисите и при брокерите излиза така от няколко години.
С разправия на място при брокера, нищо не се постига.
Когато ми се случи исках да го коригират и пиклата там звъня да пита, но отговора беше същия.
В централата на застрахователя, в последствие признаха, че има грешка и ми издадоха документ за корекция.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
docenta

МнениеПуснато на: Чет Апр 05, 2018 9:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

На мен в системата ми излезе като товарно ремарке и полуремарке и така ми го застраховаха... и пак е с невярно съдържание...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
angelovi

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2018 10:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата за служебно прекратяване на регистрацията на МПС при липса на гражданска отговорност не е толкова опасна и нормативно е регламентирана така:
1. Кодекс за застраховането
чл. 574, ал. 10 (10) Информационният център уведомява собствениците на моторни превозни средства, за които не е сключен
договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или сключеният
застрахователен договор е бил прекратен и не е подновен, и им дава срок 14 дни от датата на изпращане на
уведомлението да представят доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази
застраховка.
ал.11 Компетентните органи по ал. 1 ( това е пътна полиция и една инспекция от Министерството на земеделието регистрирали превозното средство)предприемат мерки за спиране от движение на моторните превозни
средства или на средствата за обществен превоз на пътници и/или за налагане на съответните
административни наказания, когато не е била сключена задължителна застраховка. Когато в срока по ал. 10 не
са били предоставени доказателства за сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска
отговорност" на автомобилистите, Гаранционният фонд уведомява органа по ал. 1, т. 1 да прекрати
регистрацията на моторното превозно средство

Пътна полиция прекратява регистрацията на моторното превозно средство само след като го уведомят от Гаранционният фонд, а той ще уведоми полицията само ако са изтекли 14 дни след като сте уведомени, което предполага, че Гаранционния фонд трябва да ДОКАЖЕ, че ви е уведомил и са изтекли 14 дни и няма сключена нова застраховка гражданска отговорност. Другият вариант е да ви хванат , че се движите с МПС без гражданска отговорност, но тогава могат незабавно да ви съставят акт за установяване на административно нарушение и да си платите глобата, както и да предприемат други принудителни административни мерки.
Пътната полиция прекратява служебно регистрацията на МПС без застраховка гражданска отговорност по реда на Наредба за регистрация, пускане, спиране и отчет на МПС, 2017 по следния ред
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Регистрацията на превозно средство се прекратява:
1. с писмено заявление от собственика;
2. служебно.
чл.18б (1) Прекратяване на регистрацията по чл. 18, т. 2 се извършва:
т.8 по чл. 143, ал. 10 ЗДвП след уведомление от Гаранционния фонд;
(2) При прекратяване регистрацията по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 или 8(т.8 е при уведомяване от Гаранционния фонд на КАТ, че МПС няма гражданска отговорност) се уведомява собственикът на ПС, посочен в регистъра.

Пътна полиция трябва да ви уведоми, за служебното прекратяване на регистрацията на МПС и да може да докаже, че ви е уведомила. Най-вероятно ще ви даде предписание, че спира от движение МПС до сключване на застраховка ГО.

Същото правомощие на пътна полиция е регламентирано и в чл.143, ал.10 на Закона за движение по пътищата
"(10) Служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от
Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането, и се уведомява собственикът на пътното
превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно
при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6 или по
желание на собственика след представяне на валидна застраховка "Гражданска отговорност" на
автомобилистите."

Както можете да установите служебно прекратената регистрация се възстановява служебно при представени данни от Гаранционния фонд, че вече има сключена гражданска отговорност или ако собственика сам уведоми Пътна полиция, че вече има сключена застраховка гражданска отговорност. Няма изискване МПС да ходи в Пътна полиция, всичко по възстановяването на прекратена служебно регистрация на МПС се извършва по документи.
На практика Гаранционният фонд следи кога ще изтече застраховка Гражданска отговорност и ако не я подновите ще ви уведоми писмено, ще чака 14 дни да застраховате МПС и ако не се появи МПС при някой застраховател ще уведоми Пътна полиция. Тя от своя страна ще прекрати служебно регистрацията на МПС и ще уведоми собственика. След като сключите застраховка Гражданска отговорност Гаранционният фонд ще уведоми Пътна полиция в рамките на 7 дни ( дават информация на КАТ един път седмично) и Пътна полиция служебно ще възстанови регистрацията на МПС. Проблем ще бъдат тези 7 дни в които ще имате застраховка, но няма да е възстановена регистрацията и ако ви хванат на пътя плащате глоба. Ако бързате тичате в КАТ и писмено ги уведомявате, че МПС вече има застраховка.
Има още един вариант, който аз използвах в началото на 2018 г. Застраховката на кемпера ми беше направена на четири вноски, а аз не го ползвам зимата и затова спрях да плащам поредната вноска, но същевременно се появих в SDI и сключих нова гражданска отговорност с определена от мен дата за влизане в сила на застраховката 01.04.2018 г. Когато застрахователя, на който не бях платил поредната вноска на застраховката ГО уведоми Гаранционният фонд, че вече кемпера няма действаща ГО, аз вече имах нова застраховка с дата 01.04. Гаранционният фонд няма как да стартира процедурата по уведомяване на собственика и в последствие на пътна полиция защото на практика кемпера има застраховка ГО макар и за бъдеща дата. Така над два месеца в сайта, в който можете да проверите по държавния контролен номер или по шаси има ли ГО за кемпера ми излизаше, че няма застраховка, но и двата органа бяха блокирани и нямаше повод да отнемат служебно регистрацията на кемпера. На 01.04.2018 г. в сайта на Гаранционния фонд се появи информацията, че кемпера има действаща застраховка ГО.

Амнистративнонаказателна отговорност (отнемане на свидетелство за управление на МПС или глоба) ще бъде наложена на водача ако управлява МПС без сключена застраховка ГО.
Закон за движение по пътищата
Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:
е) който УПРАВЛЯВА моторно превозно средство без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка;
2. временно спиране от движение на пътно превозно средство:
в) на собственик, който няма задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, до сключването ?; (въпроса след думата "сключването" си стой в текста на Закона за движение по пътищата на сайта на lex.bg И те се чудят защо е останал този текст. На практика Пътна полиция ако успее да ви уведоми, че намята валидна застраховка най-вероятно ще ви предпише и да спрете от движение МПС.

(5) Водач, който УПРАВЛЯВА моторно превозно средство, което не е било спряно от движение и на което не е поставен валиден стикер съгласно чл. 100, ал. 3, и не носи валиден контролен талон от знака, издаден от Гаранционния фонд, за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите по чл. 487, ал. 1 от Кодекса за застраховането, се наказва с глоба 50 лв.

Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:
2. не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ако водачът е изпълнил задължението си по чл. 100, ал. 3 и поставеният от него стикер е валиден към датата на установяване на нарушението;

Дългичко стана, но дано съм помогнал да се ориентирате какви са нормативните изисквания и административно наказателната отговорност на собствениците и водачите свързани със застраховка Гражданска отговорност.
Върнете се в началото
didore

МнениеПуснато на: Пон Апр 09, 2018 10:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази седмица ми изтича ГО и в SDI единствено в ОЗК излезе възможност за застраховка като специален автомобил М1 така излиза на компа но за съжаление нямаше марката Форд Транзит Sad . Сега мисля да се обадя в главния офис на ОЗК и да видя дали може да се направи нещо по въпроса. Искам ГО да си отговаря на талона. До сега ме регистрираха като товарен автомобил лек.
Върнете се в началото
mulenceto

Местожителство: Все села, беше в София, сега в Пловдив, ама е от столицата Варна :)

МнениеПуснато на: Пон Апр 09, 2018 10:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

didore написа:
Тази седмица ми изтича ГО и в SDI единствено в ОЗК излезе възможност за застраховка като специален автомобил М1 така излиза на компа но за съжаление нямаше марката Форд Транзит Sad . Сега мисля да се обадя в главния офис на ОЗК и да видя дали може да се направи нещо по въпроса. Искам ГО да си отговаря на талона. До сега ме регистрираха като товарен автомобил лек.

Имаш лично съобщение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
didore

МнениеПуснато на: Съб Апр 14, 2018 3:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вече съм с нова ГО. Мой познат брокер по номера на големия талон изтегли информацията за кемпера от КАТ после по нея ДаллБогг(не се смейте) дайте най-добра цена за категория М1. На 2 вноски(1в. 132лв, 2в. 119лв). В ГО освен основните данни като модел,цвят,РН и номер на мотор пише Категория М1 без да пише лек,товарен или друго определение. Вече съм доволен. Very Happy

Ако има друг моя проблем мога да дам тел. на брокера на лс.
Върнете се в началото
viktorsimov

МнениеПуснато на: Пон Юни 11, 2018 5:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моята практика до тук... :
Плащам 6 месеца ГО на караваната, която се оказва ремарке О2 и ходя на море. В началото на следващата година ме уведомяват от фонда, че застраховката ми изтича и аз се правя на ударен... до лятото. През лятото (преди да тръгна на море) отново правя застраховка за 6 месеца и те така... По съшия начин преминавам и през техническия преглед, щото съм два пъти в годината иначе!
Питах и разпитвах, защо така се таксуват караваните като ремаркета, но сносен и адекватен отговор не получих...
Между другото обърнах внимание при техническия преглед, господата да гледат теглича за износвания, но явно толкова им е КПД-то и продължават да гледат гуми, окачване и светлини!
Върнете се в началото
bekich
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: Ихтиман

МнениеПуснато на: Вто Юни 12, 2018 8:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

viktorsimov написа:
Моята практика до тук... :
Плащам 6 месеца ГО на караваната, която се оказва ремарке О2 и ходя на море. В началото на следващата година ме уведомяват от фонда, че застраховката ми изтича и аз се правя на ударен... до лятото. През лятото (преди да тръгна на море) отново правя застраховка за 6 месеца и те така...

Това е истината. Заложените в закона 2 месеца още при приемането им в парламента се знаеше, че ще са поне 6 със сроковете за уведомяване от гаранционния фонд, изчакване за ответна реакция,подаване на информация към КАТ ... Спокойно може да се плаща само половината година.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътувания в България Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Страница 7 от 7

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети