kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Триест-началото и краят
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътеписи
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 1:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

kvp155 написа:
Не знам защо, но на мен този път Камино дел Рей ми изглежда много приятен, дори за 5-годишният ми син. Като добавим към него и тези очарователни сини къщички в Хускар, и още някой „нов“ и величествен мост, като Пуенте Нуево и ей ни на, там сме.

Само не разбрах, тези каски в Камино дел Рей, за какво ги раздават по този абсолютно обезопасен път, и защо няма дамски вариант, с подходящ цвят за роклята на всяка принцеса?!

Е, как защо?!Имат си доста основателни причини хората.Първата е да те сплашат с нея-видиш ли толкова е опасно и страшно, че без нея си погинал мигновено.Ето мен успяха.Втората е да ти развали прическата, която няколко часа преди това старателно си фризирал, добре че всякак съм красива и не ми се отрази на визията.Но най-логичната причина, според нас остава една.Вършат чудесна работа, в случай на нужда.На голяма нужда.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
kvp155

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 2:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Боровинкова, като винаги, чудесна сте.

И моля не обяснявайте повече, как не можете да пишете пътеписи. Просто се старайте да го правите по-често!
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 3:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Я виж колко съм скорострелна, kvp155! Строших клавишите от бързане…

От както се помня или по точно от както съм чувала за Гибралтар, винаги съм искала да го видя.Да се кача на таз прочута скала и да видя от горе какво толкоз има на този прочут къс земя, неотменна цел на завоевания от хилядолетия насам.И все съм се чудела как така е в Испания, пък не е Испания, ми Великобритания.Като поотраснах взе да ми се изяснява картинката как стоят нещата географко-историко-политически.Тук сигурно в една дума сгреших 3 пъти, докато я изпиша.
Предполагам, че знаете как първоначално е бил мавританско владение, след това испанско, после англичаните атакуват и не пускат апетитния хап, докато испанците се мъчат да си го върнат, но в крайна сметка остава техен и до ден днешен.
Та, дойде ред в моя живот да зърна този велик Джибролтър, както го наричат британците.
От един пътепис на Ваня и Пирин, гепвам едни координата на супер готин кемпер стоп и от Хускар се приземяваме в едно от владенията на Елизабет II.
Тези са 36°09'24.9"N 5°21'19.2"W
Казвам приземяваме, щото другото интересно нещо е летището, което се намира насред града.Такова нещо не знам дали съществува другаде.Както си вървиш по улицата и хоп-летище.Пускат бариерата, всички чакат-пешаци и автомобили.Приземява се самолета, вдигат бариерата и продължава движението.Щура работа.Но за това по късно.
Влизаме в град Ла Линeя де ла Консепсион и първото нещо, което се вижда е това

Зашеметяващо!
Това е градът „граничещ“ с Гибралтар и търсим кемпер стопа, който предварително знаем, че е на морето.Всъщност нищо не търсим, навигацията ни води.
Влизаме в стопа и двамата установяваме, че това е най-красивото място, на което сме отсядали на момента.

Чисто, просторно, с невероятни гледки от всички страни.

Разполагаме кемпера с предницата към скалата

и задницата към морето, с акостирали яхти в него.

Откъдето и накъде да погледнехме все виждахме или скалата

или спокойното море край нас.За по прекрасно място не бяхме и мечтали.
Иии кът са проснах ей тука

…“Не ме търсете известно вррееммее“….
От съседните кемпери бяха толерантни към мен, ма до един момент, щото по едно време ми стана горещо и захвърлих шортаците и тениската.Малко тен да хвана, но усетих няколко не толкова дружелюбни погледи и то най вече от съпругите.И нали съм от съобразителните, метнах си един шал, белкем мирясат, та нещата влязоха в нормалния си ритъм.
Тааа, в такива моменти на блаженство, да ви кажа, нито ми е до скалата, нито до разходки и решихме да си мързелуваме насред кемпер стопа, па утре да превземаме върха.
Вечерта естествено съм във вихъра в кухнята, не си спомням кво приготвях, но си спомням че го правих с много мерак и любов.Набързо сприятеляване със съседите-кофти кемпер, но читави хора и си казвахме с тях „чиърс“ до зори.
Нощта беше запомняща се.
Не!
Нощта беше от ония нощи, дето ще се помнят во веки!
Обичам Гибралтар!
Утро.
Алка залцер.
Съседите са виновни, то не бяха тостове, не бе чудо.Пряко сили се измъкваме от кемпера, с натежали глави и тръгваме за Великобритания.Кемпер стопа е в непосредствена близост до ГКПП то.
Делят ни няколко стотин метра от едно друго владение и от испанско за нула време преминаваме в британското царство.Вадим лични карти, проверят ги на гишето, едните ти казват-Нola, como estas? , след минута другите ти казват-Welcome to Gibraltar!
Незаменимо усещане!
Следва преминаване на летището.Още по незаменимо!
Както казах по горе, за да влезеш в Гибралтар, трябва да минеш през пистата на летището, а ако през това време каца или излита самолет, се пуска бариера.Изкарахме късмет и щрак-бариерата!

Седите сега и чакайте, ако си нямате друга работа.Хората спират, колите също.След минити-хооооп иде.Каца!

Вдигат бариерата и юруш през пистата.

Че кат хукнах, кат замаах напред назад из туй ми ти летище

Тичах, тичах…
Голяма радост ми дойде.Обаче не бях единствена, за мое и Митьово успокоение.И други изоглавени препускаха из летището, че поне не бра много срамове с мен милия.
Мина ми щуротията и продължаваме напред.
Преди това, само ще вмъкна нещо любопитно, което прочетох.
Пистата започва и свършва в морето, ако може така да се каже.Тя заема цялата широчина на тесния пясъчен провлак. Дължината й е едва 1680 метра. За сравнение, една нормална писта е между 2000 и 4000 метра, като долната граница покрива изискванията за кацане само на малки самолети. Пистата на летище София е дълга 3600 метра.
Поради кратката дължина на пистата си и това, че няма „резерви“– двата й края опират в морето, летището в Гибралтар е обявено за едно от най-опасните летища в света. Много често, авиокомпаниите, опериращи на летище Гибралтар наемат опитни, макар и пенсионирани, военни пилоти.

Веднага се виждат първите английски символи.

Разхождаме се

в търсене на въжената линия, която ще ни отведе до върха на скалата.
Станцията е недалеч от центъра.Намираме я лесно и виждаме, че под нея също има голям паркинг, на който има спрели кемпери, но е пълен.Възможно място за спиране, без да гарантирам за свободни места, предвид това, че е туристопотока не е никак малък.
Купуваме си 2 билета, в двете посоки-отиване и връщане.Ето цените.

Като последната опция-Природния резерват(Пещерата) отпада, не ни го предлагат-затворена е.
Ето я и кабината

Ето ме и мен в нея

Още не сме изкачили върха, а гледките започват да ни смайват

Качването до горе отнема не повече от 10 минути.
Слизаме и първото нещо, което виждаме

Два макака ръфат зарзават.Естествено знаехме, че горе си живеят на свобода маймунки.Това е единственото място в Европа, където свободно пребивават диви маймуни.Пренесени от Африка, много отдавна, те са символът на Гибралтар.Свикнали са с хората и въобще не ни обърнаха никакво внимание.Докато се разхождахме мярнахме още няколко екзембляра

Една от тях ми позволи да се снимам до нея

а с Димитър доста си побъбриха

Пообиколихме напред назад, полюбувахме на Мароко от високо.

и по обратния ред, в същата кабинка, само че за надолу се върнахме в града.Обядвахме в малък ресторант, изпихме по чаша Guinness, позяпахме тълпите от туристи, послушахме английска реч и предоволни се завърнахме в прекрасния крайбрежен стоп.
Гибралтар е едно великолепно място и въпреки високия стандарт си струва да бъде посетен.Гарантирам ви много маймунджилъци !
Следва Ел Пуерто де Санта Мария и Кадис.
Върнете се в началото
loveforever
Администратор
Администратор

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 4:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

.... oo-p
След като успях да си захлопна ченето чинно дописах и тази прелест към листата за Испания.
Красотите неизменно набъбват, а времето, което човек може да отдели за пътуване е все по-ограничено.
Мечтая си за поне за едни 2-3 месеца свободно време ... dreaming
Де да имах от онези вълшебни пособия дето изпълняват желания ... fairy
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Чет Юли 26, 2018 4:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

loveforever написа:
.... oo-p
След като успях да си захлопна ченето чинно дописах и тази прелест към листата за Испания.
Красотите неизменно набъбват, а времето, което човек може да отдели за пътуване е все по-ограничено.
Мечтая си за поне за едни 2-3 месеца свободно време ... dreaming
Де да имах от онези вълшебни пособия дето изпълняват желания ... fairy

Мдаааа, Дани....
Правилното време за едно подобно пътуване е точно толкова.2-3 месеца.Изпитвах въпиюща нужда от време.И липсата му ме влудяваше.Вече споменах по горе каква борба се борехме с него, с времето и до известна степен това "уби" част от удоволствието ни.
На никого не препоръчвам препускането за по 20-25 дни в тази страна, то губи голяма част от красивите емоции на пътя.След това послевкуса е различен, леко нагарча.
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Сря Авг 01, 2018 6:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Хич не ни се мърдаше от Гибралтар.Хич, ви казвам.Tо и от Ла Манга не ни се тръгваше, по нататък и от Севиля пък въобще…И на моменти бяхме на кантар да изоставим плана с натоварения график и да останем повече време на някои от изброените места, та да им се наситим подобаващо.Не го направихме обаче.Вече съжалявам…
Та, в програма следваше Кадис и среща с Атлантическия океан.Тук пак откраднах от Яна и Васко идея. Да не се навираме в натоварения Кадис, а да отседнем в малък съседен град, от който се хваща корабче и за около 30-40 минути се акостира в Кадис.
Градчето или селцето, не знам точно какво е, се казва Ел Пуерто де Санта Мария, а къмпинга в него „Лас Дунас“.
36°35'14.3"N 6°14'26.8"W-къмпинга е уютен, както повечето западно европейски, предлагащ всичко необходимо, чист и спретнат и е само 17 евро, със сите екстри.Чи кък няма да се намърдаме там!
В Барселона кемпер стопа беше 35 евро нощувката, без нищо, във Венеция 20 евро само за няколко часа, в Монако тоже…Оказа се, че до този момент за кемпер стопове плащахме двойно повече, а условията в къмпингите са несравнимо по добри.Изключвам няколкото ни безплатни нощувки тук там, където можеше.
Каквото и да си говорим обаче нощувките и паркингите са бял кахър.За 20 и кусур дни, разходите по тях не надхвърлиха 160 евро, ама горивото и магистралните такси умножихме по 10.
Ааах, ах, ах Wizz, Ryanair.Нищо, следващия път.
Настаняваме се ние в къмпинга, разпъваме сергията, палим барбекюто, щото сме се обзавели с едни грамадански рибоци от пазара и ще трябва да се ядат, докато са пресни.Ето за това от време на време отсядаме в къмпинги, за да отморим подобаващо, с изкарана маса навън.Че туй ядене и готвене в кемпера, по паркинги особено лятно време малко ме подтиска.
Рибите не ги знаем какви са, ние си познаваме само черноморските, по красота и размер ги избирахме и по думите на продавача, който гарантира, че ако ги изпечем на дървени въглища, ще сме му благодарни цял живот.И нали сме изпълнителни, веднага Митьо се заема с разпалването на огнището.
Значи идеше ми да се върна и да го разцелувам тоз ми ти мароканец(май такъв беше).Рибата му беше фантастична.
От съседните кемпери се облизваха от дима на барбекюто, само едни се престрашиха да ни питат от къде сме я взели.Че те досега, милите, не им дошло на акъла да пекат.Ми за кво сте тука тогава бе, будали?!Я ги изкарайте тез катуни, я се насладете като хората, па си пригответе нещо по така, живеете в гурме страна, с може би най вкусната морска храна….диванета!Изкарали си по една табуретчица, без маса и гризат едни изтръпнали сандвичи.
Почерпихме ги-много им хареса.Повече им хареса табиета ни.Салата, аперитив, лаф моабет, смях.Те бяха малко сковани и сякаш не знаеха как да си го направят, да им е добре.От Мадрид били.
На сутринта мъжът стана рано и съм сигурна, че хукна към пазара.
Хапнахме доволно улов океански, ударихме по една следобедна дрямка, взехме по един душ в безупречно чистите санитарни помещения

и решихме да се поразходим и да видим от къде тръгват корабчетата за Кадис.
От къмпинга по тази алея

За около 20 минути пеша се стига до пристанището.Около него е пълно с паркинги, където може да се паркира свободно и да се избегне платена нощувка, но за нищо на света не бих се навряла в кемпера, вместо да прекарам една поредна испанска нощ навън, сред красивите кипариси в къмпинга, черпейки съседите с печена риба.
Помотахме се малко из улиците на Ел Пуерто де Санта Мария

Типично испанско селце, с типична атмосфера.Тихо, спокойно, та чак летаргично.

С типична вековна катедрала.
После се прибрахме, съседката в знак на благодарност, беше оставила на масата ни отвън купичка със сладкиши, с бутилка вино.Колко мило!
На сутринта пак по същия път до пристанището, купуваме си билети в двете посоки до Кадис.Пътуват през половин час, а цената е 2,70 евро на човек в посока.И се мятаме на този катамаран

Качваме се горе да огледаме положението.

Не е добро.Хладно е, ветровито, леко ръми и доста влажно.
Сядаме вътре на топличко.

Преброиха ни.Виждате ли табелката зад Димитър?26 пасажера на борда.Толкоз бяхме.Хубаво е да сме толкоз и при пристигане.
Пътуването с катамаран е супер готино.Безшумно, плавно и сравнително бързо.
Вече сме в Кадис

Градът, считан за най-стария на пиринейския полуостров.Според някои твърдения и в цяла западна Европа.Управлявали са го римляни, картагенци, маври, испанци и финикийци.
Именно финикийците, преди 4000 г. първи покоряват града и му дават името Хадир, което означавало- градът на края на света.
От тук тръгват корабите на Христофор Колумб в търсене на Новия свят.След откриването на Америка, Кадис става основно пристанище на Европа.В него започват да пристигат кораби, със купища скъпоценни товари и скоро градът се превръща в един от най-богатите на Стария континент, измествайки(през 16 век) дори Севиля.
Точно срещу пристанището е разположен площад Сан Хуан.

Алеята с фонтана ни отвежда до старото кметство

В съседство е Катедралата, най-величествената сграда в града

Разгледахме града

Усетихме полъха на океана

А най се зарадвах, когато видях тази танцьорка

която се приготвяше за участие, вероятно.
Помолих я за снимка и тя със радост прие

Дори изтанцува две-три стъпки фламенко, в моя чест.

Грасиас, душицо!
Май това беше в Кадис.Пак на пристанището, катамаранчето и в къмпинга.
Отлични впечатления, макар липсата на слънце.
Следващия ден е отреден за Аркос де ла Фронтера, а ако успеем да се замъкнем и до Севиля.
Върнете се в началото
Djina

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Чет Авг 09, 2018 9:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ох, Дафи, и на нас това ни е най-големия проблем - желанието да видиш много неща за малко време и накрая няма време да се насладиш на красотите, които виждаш Confused Но с това разполагаме за сега Smile Ние малко се поотпуснахме последния път заради децата Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Т4

МнениеПуснато на: Пет Авг 10, 2018 1:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дафи написа:
...

Пистата започва и свършва в морето, ако може така да се каже.Тя заема цялата широчина на тесния пясъчен провлак. Дължината й е едва 1680 метра. За сравнение, една нормална писта е между 2000 и 4000 метра, като долната граница покрива изискванията за кацане само на малки самолети. Пистата на летище София е дълга 3600 метра.
Поради кратката дължина на пистата си и това, че няма „резерви“– двата й края опират в морето, летището в Гибралтар е обявено за едно от най-опасните летища в света. Много често, авиокомпаниите, опериращи на летище Гибралтар наемат опитни, макар и пенсионирани, военни пилоти.
...

Скоро по Дискавъри даваха филм за тази писта и в момента в единия й край прокопават тунел през който ще минава пътя и вече няма да се налага да се ползват бариерите и да се минава през пистата. Така, че ако някой иска да мине през пистата да побърза, че скоро няма да е възможно да потича като Дафи Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kvp155

МнениеПуснато на: Пет Авг 10, 2018 2:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

А бе за пистата не знам, ма тая танцьорката, много пищна бре. Румена, засмяна … въобще Господ не я е подминал. С тез аксесоари танцът сигурно е бил повече от впечатляващ и Митето все трябва да е харесал нещо. Не за друго, но фламенкото е много красив танц и вероятно му е допаднал.

А и да ти кажа, нагарчащият послевкус е нещо много приятно, особено в умерени количества. Има го у много изтънчени „ястия“, като тези които често показваш и направо се учудвам, че не ви е харесал. Но да, Wizz, Ryanair също са много добри и разколебават доста хора.
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Нед Авг 12, 2018 8:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Т4 написа:
Дафи написа:
...

...

Скоро по Дискавъри даваха филм за тази писта и в момента в единия й край прокопават тунел през който ще минава пътя и вече няма да се налага да се ползват бариерите и да се минава през пистата. Така, че ако някой иска да мине през пистата да побърза, че скоро няма да е възможно да потича като Дафи Wink

Е хубава работа!Че то ако ако не потърчиш по пистата, за какво изобщо да ходиш до Гибралтар...
Бегом всички там, докат още може!
И знаете ли още какво ми хрумна докато тичах из района?Каква прекрасна кемпер среща можем да си спретнем там!Равно, обширно, вода има...абе всичко, от което имаме нужда.
skara
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Нед Авг 12, 2018 9:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

kvp155 написа:
А бе за пистата не знам, ма тая танцьорката, много пищна бре. Румена, засмяна … въобще Господ не я е подминал. С тез аксесоари танцът сигурно е бил повече от впечатляващ и Митето все трябва да е харесал нещо. Не за друго, но фламенкото е много красив танц и вероятно му е допаднал.

А и да ти кажа, нагарчащият послевкус е нещо много приятно, особено в умерени количества. Има го у много изтънчени „ястия“, като тези които често показваш и направо се учудвам, че не ви е харесал. Но да, Wizz, Ryanair също са много добри и разколебават доста хора.

Значи да ти споделя.Причините да посетя Испания бяха 3.Едната беше Аламбра.Разбра се по нагоре, че нацелих поредна греда.
Втората-коридите.То обаче хич ги няма вече, с редки изключения, поне влязох в Плаза де Торос в Ронда, че малко от малко се топнах в света на тореадорите.И третата причина бе да посетя фламенко спектакъл .До този момент, в градовете, които бяхме посетели, билети нямаше, не и в дните, които бяхме там.Чаках си Севиля и се надявах, там да ме огрее.
И като я видях тая ми ти танцьорка в Кадис, залепнах за нея.Пищна, да!Повече от необходимото, да.Митьо не я отрази подобаващо, но аз я харесах.Тя беше толкова пламенна, сърцата и всеотдайна към своя танц, че беше готова да танцува на улицата, на автобусната спирка, пред една единствена зрителка-моя милост!Тази жена ме ощастливи и за мен беше чест да я гледам и аплодирам с цялото си сърце.Тя изпълни пред мен и за мен танцът, за който аз бях дошла в Испания.Рядък емоционален заряд, если ме разбираш.

Като се замисля за остатъчната горчивина….прав си.Понякога дори е задължителен компонент, за да усетиш сладостта подобаващо преди това.
Ох, май много сложно стана!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътеписи Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети