kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Без вина

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Разни
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Beduin

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 12:05 pm    Заглавие: Без вина Отговорете с цитат

Едно пояснение: В заглавието не става дума за напитки.

Ще опиша една случка от преди пет години. Тази случка ме накара да пусна темата за възможните проблеми в чужбина. Имах намерение там да я опиша, но тъй като темата предизвика много разногласия, се отказах. За да не ме обвинят, че плаша „новобранците”, отварям нова тема, която я „скрих” в този раздел и никой да не се плаши.
Преди пет години във Франция пътувахме с караваната от Abbeville към Брюж(Белгия). Магистралата правеше една голяма дъга на запад и аз избрах по-прекия и безплатен път(и по-интересен) през населените места. Беше неделя. Влизахме в много населени места. Навсякъде имаше кръгови движения. Всички бяха организирани по един начин: преди кръговото ограничение 50 км/ч. и знак, че си без предимство. Влизането в кръговото става по S-образна траектория, поради което аз намалявам на 40 км/ч., включвам втора предавка, поглеждам наляво, и когато предницата на колата стигне границата на кръговото платно, ако няма превозно средство отляво, поглеждам напред и ускорявам. От този момент аз съм равноправен участник в кръговото движение. Вярно, че ускорявам бавно, защото композицията е тромава, но може да има и по-тромави от мен. Когато вниманието ми не е ангажирано с нещо друго, след като съм навлязъл в кръговото, може да хвърля един контролен поглед наляво, с пълното съзнание, че аз съм вече в кръговото и съм равноправен участник с останалите – т.е. няма на кого да осигурявам предимство. Правя го по-скоро за лично успокоение и информативно – с оглед на това, че лентите за движение не са очертани и караваната може да се движи по границата и извън границата на лентата за движение. Този контролен поглед може и да не го направя, ако има по-важни неща. Законът и логиката не ме задължават.
И така, наближавам поредното кръгово движение, намалявам на 40 км/ч., включвам втора, поглеждам наляво – зелената площ във вътрешността на кръговото е заобиколена с високи храсти. Ето тук можете да го видите:

https://www.google.bg/maps/@50.5550254,2.0987667,3a,75y,349.07h,93.35t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKKbksbEi67L7VBoqHJhpMw!2e0!7i13312!8i6656
(копирайте целия линк, че не се справих)

В действителност храстите са по-високи, раззеленени и разпростряли се по-близо до платното. Няма видимост през кръговото, но докъдето се вижда е достатъчно за осигуряването на предимство. Няма превозни средства по видимата част на кръговото, предната броня достига границата на външната лента за движение по кръговото, обръщам главата напред и ускорявам. Вече съм участник в кръговото движение. Предстои поредица от леки завойчета надясно-наляво. С пълното съзнание, че няма на кого да осигурявам предимство, решавам да завъртя за миг главата отново наляво и да погледна външната лента. Ако видя превозно средство, то ще е достатъчно назад и ще ме е видял и ще се съобрази с мен, че сме тромави и дълги. Завъртам главата наляво, хвърлям бърз поглед и връщам главата пак напред. Нямаше превозно средство във външната лента, само във вътрешната лента имаше нещо ниско и черно – някакъв легнал моторист. Изведнъж един мозъчен импулс преминава по веригата: легнал моторист в завой – висока скорост – спирането невъзможно – изхвърчане по допирателната. Целия си ужас го стоварвам върху спирачката. Колата се заковава, всички политат, от караваната се чуват всевъзможни звуци. Не успявам дори да мигна и онзи профучава на два метра пред колата, излизайки от кръговото през първия изход. „Загубеняк!” – само това успявам да кажа(сега разбрах колко добре съм бил възпитан). Всички в колата гледаме онемели. Моторист с черен екип, черна каска, черен мощен мотор, без включени светлини и движещ се с много висока скорост... Потеглям и почти веднага излизам на прав междуградски път. Нямах време да се стресна. Вече на правия път осъзнавам какво се случи и какво можеше да се случи. Не бях длъжен да поглеждам наляво, можеше и да не го видя. Или можеше да пристигна на кръговото една секунда по-рано. Тогава какво щеше да стане? Мотористът можеше да събори мотора и да излети по допирателната заедно с мотора. Другият вариант е да се удари директно с мотора. Малко вероятно е да успее да продължи по вътрешната лента и да направи още една обиколка. Страничният удар от мотоциклет е много опасен. Колите за защитени при силен удар отпред или отзад. Защитата от страничен удар е много по-слаба и е на височината на броните. Мотоциклетът се удря по-високо – в незащитената зона. Преди 7-8 години един мотоциклетист в Люлин удари с висока скорост лека кола отстрани. Мотоциклетистът излетя, но шофьорът на колата загина. С шофьора бях давал наряд в казармата. Този ако беше ударил колата, щеше да влезе при нас и последиците щяха да бъдат тежки и трагични. Ако беше ударил караваната, щеше да влезе до средата. Най-безопасно за него можеби щеше да бъде удар в теглича. Каквото и да беше станало, как щях да обясня на французите, че не съм му отнел предимството? В съзнанието ми се навързват полиция, следователи, болници, застрахователи, преводачи, адвокати, хотели... Щях да се окажа в положението на „Другоселецът”. При такъв удар или колата ще стане за скраб или караваната. При всички положения не можем да караме до България. И всичко това при „щастливо” за нас събитие. Но ударът можеше да бъде и трагичен за нас... Не е за вярване, че ни деляха части от секундата. При 40 км/ч. изминавам 11 метра за една секунда. „Загубенякът” профуча на два метра пред колата. Карал е с над 90 км/ч. Можеше вече да не ни интересува пътуването и забележителностите... Продължавам да карам по правия път с 90 км/ч и отново ни изпреварват двуколесни малоумници. Гледам ги с отвращение. Винаги съм пазил мотористите, защото всеки един от тях може да спаси четири човешки живота. Колкото и да е цинично, това е самата истина. Да ме прощават мотористите във форума – нищо лично. Убеден съм, че когато човек си купува мощен мотоциклет, е със съзнанието, че няма да спазва ограниченията на скоростта, както в населеното място, така и извън него; че ще се провира между спрелите коли и между движещите се в съседни ленти; ще влиза в забранени улици... Ще си помпа адреналин за сметка на нервите и спокойствието на стотици и дори хиляди други хора. И няма да пита тези хора, съгласни ли са това да се случва... Карам по пътя, но вече пътуването ми е гадно. Не ми харесват нито селцата, нито гледките, нито пътищата, нито хората... Броя километрите до магистралите в Белгия... Едно малко успокоение ми е факта, че вече бях направил допълнителна инсталация за захранване на хладилника с 12V по време на движение. Ударът можеше да се случи там. Първата година пътувахме с хладилник, пуснат на газ, както правят доста хора. Давах си сметка, че това е крайно опасно и направих доработката. Един подобен удар в областта на хладилника, може много лесно да доведе до запалване на стиропора и много силен пожар, който ще унищожи всичко. Тогава за всички местни вината ми ще бъде ясна.

Всеки шофьор е попадал в опасни ситуации, но когато си в България е по-друго. Когато, обаче, си на 2000 км. от България и си с повлякъл композицията и половината покъщнина...

Тази секунда и половина не мога да я забравя...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mulenceto

Местожителство: Все села, беше в София, сега в Пловдив, ама е от столицата Варна :)

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 1:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Откога се каня да отпечатам лепенки "Пази си се сам мотористе" в отговор на вменяващите вина на всички останали участници в движението "Пази моториста".
Добре е, че стават донори, но по-добре самоубийци, отколкото убийци и да страдат невинни.

Преди години ще правя десен завой на тясна уличка в централна част на София.
Карам спавнително дълъг Ситроен Ксантия - комби и с оглед паркиралите съвсем до завоя от дясната страна коли, се изнасям максимално на ляво и започвам да завивам с пуснат разбира се мигач далече преди маневрата.
Какво беше изумлениетно ми, когато за миг зървам в дясното огледало един тъпунгер с чопър, каска като хитлерист и кожи да се промушва на скорост от дясната ми страна. Инстинкта ми проработи, опазих го, но веднага след това почти съжалих. Свирнах му с клаксона и в отговор получих среден пръст. За миг имах импулс да дам газ и да го размажа на паважа.
Разбира се, изобщо не бях длъжен да поглеждам в дясното огледало при започнат завой, а да внимавам за пресичащи в улицата където влизам пешеходци. Което нямаше да ме оневини, ако се беше праснал в мен, нито щеше да ме обезщети, ако се разминеше само с материални щети.
Аз също имам категория за голям мотор, но по много причини, не карам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
loveforever
Администратор
Администратор

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 3:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Изтръпнах от ужас като си представих ситуацията. Twisted Evil pulling hair
Добре че нещата са се разминали само със силен уплах.

Не е проблема в моторите, а в наличието на "хора" в чиито ръце и моторите стават заплаха. Същите тези "хора" и без мотор пак са проблем. Няма лек срещу глупостта и профанщината.
sampo
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 3:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

mulenceto написа:
..Преди години ще правя десен завой на тясна уличка в централна част на София.
Карам спавнително дълъг Ситроен Ксантия - комби и с оглед паркиралите съвсем до завоя от дясната страна коли, се изнасям максимално на ляво и започвам да завивам с пуснат разбира се мигач далече преди маневрата.
Какво беше изумлениетно ми, когато за миг зървам в дясното огледало един тъпунгер с чопър, каска като хитлерист и кожи да се промушва на скорост от дясната ми страна. Инстинкта ми проработи, опазих го, но веднага след това почти съжалих. Свирнах му с клаксона и в отговор получих среден пръст. За миг имах импулс да дам газ и да го размажа на паважа.
Разбира се, изобщо не бях длъжен да поглеждам в дясното огледало при започнат завой, а да внимавам за пресичащи в улицата където влизам пешеходци...

спавнително дълъг Ситроен Ксантия - комби = 4369 мм. Дълъг спрямо Фиат 126Р Laughing
се изнасям максимално на ляво - ЗДП "най-краткия път в дясната част на пътното платно по посока на движението"
един тъпунгер с чопър, каска като хитлерист и кожи да се промушва на скорост от дясната ми страна - чопър с ширина на комар? Да бе да Laughing
За миг имах импулс да дам газ и да го размажа на паважа. - това без коментар.

mulenceto, само предупреждавай когато гостуваш в София та мотористите да ползваме метрото задължително, или ти или всички ние на релсите Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
viktor_v

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 6:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, действително неприятна ситуация.
Но моля да не слагаш всички мотористи под един знаменател.
Във всяко стадо има мърша!!!
Няма да коментирам повече по темата.
П.С. И аз карам мощен мотор, но всеки път когато се кача на него искам да се прибера жив и здрав във вкъщи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
mulenceto

Местожителство: Все села, беше в София, сега в Пловдив, ама е от столицата Варна :)

МнениеПуснато на: Нед Мар 26, 2017 7:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

sampo написа:
mulenceto написа:
..Преди години ще правя десен завой на тясна уличка в централна част на София.
Какво беше изумлениетно ми, когато за миг зървам в дясното огледало един тъпунгер с чопър, каска като хитлерист и кожи да се промушва на скорост от дясната ми страна. Инстинкта ми проработи, опазих го, но веднага след това почти съжалих. Свирнах му с клаксона и в отговор получих среден пръст. [b]За миг имах импулс да дам газ и да го размажа на паважа.
Разбира се, изобщо не бях длъжен да поглеждам в дясното огледало при започнат завой, а да внимавам за пресичащи в улицата където влизам пешеходци...

спавнително дълъг Ситроен Ксантия - комби = 4369 мм. Дълъг спрямо Фиат 126Р Laughing
се изнасям максимално на ляво - ЗДП "най-краткия път в дясната част на пътното платно по посока на движението"
един тъпунгер с чопър, каска като хитлерист и кожи да се промушва на скорост от дясната ми страна - чопър с ширина на комар? Да бе да Laughing
За миг имах импулс да дам газ и да го размажа на паважа. - това без коментар.

mulenceto, само предупреждавай когато гостуваш в София та мотористите да ползваме метрото задължително, или ти или всички ние на релсите Laughing

Колега Сампо,
Глупостта спохожда и умните по принцип хора, като теб.
Опитал си се да оправдаеш по елементарно манипулативен начин, сериозния проблем, с поведението на част от водачите на двуколесни превозни средства.
Ситуацията, която описах е съвсем проста. Ще повторя с други думи, та да имаш възможност да ми намериш нови кусури и да ме изкараш още веднъж лъжец.

1. Движа се по еднопосочна улица, с едно платно за движение в централната част на София, с паркирали автомобили плътно до края на кръстовището, вкл. зад/пред пътните знаци. Което органичава и видимостта ми към евентуалните пешеходци, които могат да изскочат между автомобилите.
2. При максимално изнасяне в ляво, спокойно може да се осигури поне 1 метър отдясно и малоумник с чопър може да се мушне там.
3. Ксантия комби не е Тойота Тундра, но е дълга точно 4524 мм, което е доста повече от хечбек и дори е малко по-дълъг от Ситроен Еважън (4454 мм), който мисля изобщо не е автомобил сравним с полското фиатче. Справка: http://www.auto-data.net/bg/?f=showCar&car_id=14945 и тук http://www.auto-data.net/bg/?f=showCar&car_id=14906
4. Ксантия комби, изисква малко по-внимателно маневриране, доколкото предницата е остро скосена и краят и не се вижда от мястото на водача.
5. Къде в ЗДП е споменато, че моторист или който и да е друг идиот, имат право при включен пътепоказател и започнала маневра на пак да повторя еднопосочна и с едно платно улица, да си мисли, че има право да минава от дясно, без значение как ще наречем маневрата изпреварване или разминаване! И то насред кръстовището!
6. Можеш спокойно да изкоментираш, онова, което остави без коментар, да разбера какво толкова тайно мислиш.

Аз в София идвам често и то забележи, без да имам нужда от твоето благоволение и без да съм размазал все още моторист или друг двуколесен.
Живях там 10 години, а още 20 преди това редовно (разбирай поне един път на месец), съм идвал с автомобил.
В последно време се движа с кемпера ми, който е дълъг към 6 метра (с прикачния инвентар) и не съм спрял да се движа с него и в най-тежката зима.
Последните неща са за да стане ясно, че не съм "неделен шофьор".
А мотор не карам поради здравословни причини! Така, че никой не може да ме обвини в принципна омраза към мотористите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
Валя и Боян
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: BG Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2017 8:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявай Beduin, спамим.....

И така - при успоредно движение, дясно движещият се, е с предимство, дори и да предприеме маневра в ляво, и така - колега mulenceto, късмет за дето не сте имали допирна точка, или ПТП, виновният щеше да бъде отнелият предимство на МПСто в дясно, той не случайно не е минал в ляво на теб......подавайки сигнал с мигач, и предприемайки промяна посоката на движение, задължава поглед в пътната обстановка.....и дъра дъра, един ден, един голям камион, награбил един малък кемпер, щото....дъра дъра....
chicken

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2017 9:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Всъщност никъде не става дума за движещо се от дясно МПС, а за промушващо се от дясно, с цел изпреварване, двуколесно нещо. Малка разлика, ама... Сега, като моторист и колоездач мога да кажа, че, ако муленцето не е дал мигач е спорна моралната вина, но това е друг въпрос. Ако е имало мигач, моториста е дебил и не мога да го съжаля за нещата, които ще му се случат
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
mulenceto

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2017 10:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Валя и Боян написа:

И така - при успоредно движение, дясно движещият се, е с предимство, дори и да предприеме маневра в ляво, и така - колега mulenceto, късмет за дето не сте имали допирна точка, или ПТП, виновният щеше да бъде отнелият предимство на МПСто в дясно, той не случайно не е минал в ляво на теб......подавайки сигнал с мигач, и предприемайки промяна посоката на движение, задължава поглед в пътната обстановка.....и дъра дъра, един ден, един голям камион, награбил един малък кемпер, щото....дъра дъра....

Какво успоредно движение, какво изпреварване, какво предимство на десния!!!
Става дума за еднопосочна улица, с единствена тясна лента за движение, в която няма място за маневра изпреварване или разминаване нито от ляво, нито от дясно.
Накрая ще излезе, че съм завивал надясно от средна лента, както нерядко правят разни други самозабравили се не-двуколесни идиоти.
И между другото имам сестра, наистина...
Върнете се в началото
mulenceto

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2017 10:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

chicken написа:
Всъщност никъде не става дума за движещо се от дясно МПС, а за промушващо се от дясно, с цел изпреварване, двуколесно нещо. Малка разлика, ама... Сега, като моторист и колоездач мога да кажа, че, ако муленцето не е дал мигач е спорна моралната вина, но това е друг въпрос. Ако е имало мигач, моториста е дебил и не мога да го съжаля за нещата, които ще му се случат

Пиле, промушване насред кръстовище при видимо започната от предния маневра е явен дибилизъм, а не изпреварване.
Върнете се в началото
backstage

МнениеПуснато на: Сря Апр 05, 2017 11:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

хахахаха Ма нема никакъв спор тука бе...Моториста няма право на никакви маневри в еднопосочна улица с едно платно..не само той, а който и да е участник в движението на такава улица...гледам ги такива всеки ден по светофарите и тясните улички...без никакъв свян чукам леко волана за да не може да мине...аман от почукване на огледала и степенки по колата..айде научете правилника мотористите...изнервяте ме всеки ден!!! Моля ХОРАТА, които карат НОРМАЛНО мотор да не се припознават тука Very Happy щото и аз съм израстнал с рокерите и знам за какво става въпрос
Валя и Боян написа:

И така - при успоредно движение, дясно движещият се, е с предимство, дори и да предприеме маневра в ляво, и така - колега mulenceto, късмет за дето не сте имали допирна точка, или ПТП, виновният щеше да бъде отнелият предимство на МПСто в дясно.

На еднопосочна улица с една лента нямаш предимство, ако ще и да прелиташ Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
Валя и Боян
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: BG Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Апр 06, 2017 7:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Широка усмивка.....
Няма правилник за толерантност по пътищата, всеки го тълкува иии....
Това малко нещо на две колела, къде ще ми сеее....
Утре съм седнал на нищо с десет колела, я ми ела ти със своите четири или дори шест.....
Така ли трябва?
Колега Beduin, добре сте се разминали с лошите последствия. Дали с мотор или с автомобил, подобно каране... да не ни се случва засичане, после иди доказвай кой крив и кой прав.
Beduin

МнениеПуснато на: Сря Апр 12, 2017 5:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не исках темата да става "антимотористка". Исках да опиша как може изневиделица да ти дойде голям проблем. Причината може да бъде всякаква. Може би ще ме упрекнат, че съм прекалено "страхлив" или се притеснявам предварително за неща, които не са се случили. Не смятам, че съм "карък". Имам изминати малко над 300 000 км. като шофьор, което не е много. Има хора с доста повече километри. Въпреки това, за тези километри, са ставали няколко пъти ПТП-та пред мен. Не съм участвал по никакъв начин, както и не съм имал никаква вина. Два пъти съм оставал да пиша показания пред КАТ като единствен свидетел. След това в съзнанието ти остава да свети постоянно една червена лампичка...
Като говорих с приятели шофьори, се оказа, че около тях не са се случвали такива неща, а са изминали повече километри.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
naydenov1969
Клубен член с палатка
Клубен член с палатка

Местожителство: BG- Sofia

МнениеПуснато на: Пон Апр 17, 2017 3:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако беше велосипедист? Кой ще е виновен??
към bekstage е въпроса Very Happy
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Разни Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети