kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Акумулатор от свръх кондензатори вместо тягов акумулатор.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Направи си сам
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Marginal

Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: Пет Сеп 29, 2017 2:10 pm    Заглавие: Акумулатор от свръх кондензатори вместо тягов акумулатор. Отговорете с цитат

Здравейте.

Попаднах на информация за създаване на "акумулатор" от свързани 5-волтови свръх-кондензатори и ми се стори доста интересно.
Предимствата от ползване на такъв акумулатор са много и най-големите от тях са-намаленото тегло и ниската цена.
Има много видео материал по въпроса, но на български не намерих и за това пускам линк на видео на английски: https://youtu.be/YMKojcYP7QQ

Мнения от компетентните лица?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
Marginal

МнениеПуснато на: Нед Окт 01, 2017 1:29 pm    Заглавие: Електротехниците? Отговорете с цитат

Моля електротехниците да се изкажат по въпроса ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
lubomihaylov

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 01, 2017 10:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеята не е лоша. Но.... Като всичко си има и плюсове и минуси.
При така популярните напоследък електромобили има и тенденция за използване на такива кондензатори и то в градският транспорт. Плюсовете са,че зареждането става за кратко време, ама трябва доста добро захранване за да отдаде голям заряден ток. В този ред на мисъл, соларният панел не дава такава мощност, следва да го"помпа " доста време,реално трябва да се пробва. Не мисля, че финансово ще е по-изгодно от акумулаторна батерия. Нямам инфо за цената на този тип кондензатори. Иначе би трябвало да имат повече цикъла на заряд/разряд.
Може би има някой, който е по-напред в темата. От мен толкова.
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Пон Окт 02, 2017 9:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледайте към литиевите батерии, те са лекото и почти достъпно решение. Иначе иновации има доста, графенови батерии и тн... Но всичко е много далеч от серийното...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ogromnii

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Пон Окт 02, 2017 8:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Стават, ама когато ги пуснат като готово 12-волтово решение....

Или казано иначе - зае.. тази работа....

Литиевите батерии са възможно решение, но се зареждат по коренно различен алгоритъм, което изисква генерални преаранжирания.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
Marginal

МнениеПуснато на: Пон Окт 02, 2017 9:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ogromnii написа:

Или казано иначе - зае.. тази работа....

Литиевите батерии са възможно решение, но се зареждат по коренно различен алгоритъм, което изисква генерални преаранжирания.

Ето ...
https://m.banggood.com/Farad-Capacitor-2_7V-500F-Super-Capacitor-With-Protection-Board-p-1128557.html
Върнете се в началото
БаткоМи

МнениеПуснато на: Пон Яну 29, 2018 2:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много ме заинтересова тази идея!
Написах на приятел, спец в областта и чакам мнението му. Но се чудя, какъв е средния дневен разход в киловати, без глезотии като кафеварка (на котлона също става)?
Дали не може въпросните кондензатори да се зареждат по пътя, от допълнителен алтернатор - едва ли е чак толкова сложно за майстори, да го добавят Question Солара е бавен и само за допълване Question
Те самите са доста скъпи, ... но 50$ за 900Farada, и виждайки какво могат Maxwell 3000F - https://www.youtube.com/watch?v=u_dMVn7LYhM
ми... може да се проба Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
Pol

Местожителство: с. Световрачене

МнениеПуснато на: Пон Яну 29, 2018 8:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

КОндензаторните аку са скъпи и за специфични дейности - не се занимавайте с глупостти
Върнете се в началото
Marginal

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 11:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Pol написа:
КОндензаторните аку са скъпи и за специфични дейности - не се занимавайте с глупостти

Благодаря за приятелския съвет.
А ти да не би да продаваш от другите акумулатори?
Върнете се в началото
Marginal

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 11:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат

БаткоМи написа:

Дали не може въпросните кондензатори да се зареждат по пътя, от допълнителен алтернатор - едва ли е чак толкова сложно за майстори, да го добавят Question Солара е бавен и само за допълване Question

Относно зареждането на тия акумулатори, не виждам каква разлика би имало от тях до другите (стандартните) такива.
А няма никакъв смисъл от втори алтернатор при положение, че може да се смени алтернатора с по-мощен такъв.
Върнете се в началото
БаткоМи

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 5:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моя приятел, спец, все още пуйчи над задачата. Или няма време, точно защото е "спец" Laughing та отговора ми може да предизвика снизходителен присмех, вероятно заслужен.
От проспектирането ми, стигнах до извода, че тази системка е желателно да е смесена - малък акумулатор + група кондензатори?
Доколкото разбрах, тези суперкондензатори се зареждат за само 7 минути, но с 30/40А. Ще се заредят и с по-малко, но по-бавно. Тоест, всеки път когато се изчерпи въпросната "банка", ще трябва да се пуска двигателя за 10на минути. Не е болка, за умиране, но замърсява с газове и шум.
От дете мисля как да "впрегна" излишната човешка енергия (живеех с/у парка на свободата, та тичащи...) Защо полезната енергия да е само в конски, а не и в "човешка" сила. Сега самия аз имам и ползвам стайно колело за зимата и докато го въртя, все съжалявам, че не осъществих детската си мечта Mim Но в кемперите няма място за такива екстри и ще е по-скоро манивела с маховик - мечти да, ма защо пък не?

Ако чакаме да
ogromnii написа:
ще са на такива цени, че чорапките ми замирисват автоматично laughing Впрочем вече ги има, но Тесла ги изкупува и дори няма цена за простосмъртни. За сега!

На колегата Pol ще отговоря да не се притеснява, дори да е в акумулаторния бизнес. Този процес с подмяната ще отнеме поне 10/15 години, а дотогава ще изучаваме корана, където за такива неща не пише thinking Прачетох го, макар и трудно.
Твърдо съм решил да опитам (на 1во време с китайски, защото са само 100на $ 2 шестици). Но чакам благословията на спец. Ясно е, че ще са доста различни и далеч от 500те обявени фарада, но за проба ... После, може да се инвестира в Максуел. При тях има нещо гнило - пишат, че 3000фарадните са по 52$ - тоест излиза колкото цената за 6те китайски, които дори да са наистина 500F, общо правят 3000 ? Happy но като ги сложа в "кошницата" сумата е съвсем различна? Явно нещо не разбирам, но ще "копам" по въпроса Question
Върнете се в началото
Pol

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 9:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

СЧЕТОВОДИТЕЛ съм и покрай работата си виждам фактури, интересувам се, ровя из нета и ТЕ ТАКА - просто !!! Където не знам питам и където знам си казвам мнението.
Върнете се в началото
Pol

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 9:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И най вероятно мноооооооого преди всички вас съм разбрал за тия акумулатори Mim
Върнете се в началото
pendovr

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 9:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

АЗ пък не разбирам от солари контролери , и т.н. с колелето си въртим педалите и с динамото към него си прайм ток , и ми стига да ви кажа и давам на комшии Very Happy Very Happy Давам и на е ЧЕЗ дори . Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
sampo
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2018 9:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

БаткоМи написа:
...Доколкото разбрах, тези суперкондензатори се зареждат за само 7 минути, но с 30/40А...

С толкова енергия /2-3Ah/ може да се зареди само един GSM и нищо повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Направи си сам Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети